Alfabet języka arabskiego składa się z 28 spółgłosek. ( Alfabet polski dla porównania liczy sobie 32 litery, w tym 8 samogłosek. )
Nie znajdziemy tu żadnej samogłoski oraz na przykład odpowiednika polskiej litery „p”. Są za to różne rodzaje „h” czy „s”, których odróżnianie na początku nauki może się wydawać trudne, ale z czasem na pewno wejdzie nam w nawyk. Litery te pomimo bycia podobnymi różnią się wymową. Niejako tak jak w języku polskim „p” i „b”.

Samogłoski w języku arabskim również istnieją. Pomimo iż nie należą do alfabetu. Zapisywane są w formie znaków występujących nad badź pod spółgłoskami. Istnieją trzy samogłoski arabskie:
– fatha – porównywalna z polskim „a”
– damma – porównywalna z polskim „ u”
– kasra – porównywalna z polskim „i”.
W załączonej tabeli zaprezentowano spółgłoski arabskie. Należy pamiętać, że litery łącząc się zmieniają wygląd. W tabeli przedstawiono litery stojące samodzielnie. Po połączeniu ich z lewej czy prawej strony (bądź obu) często wyglądałyby zupełnie inaczej.
Należy zapamietać jednak, że litery takie jak: ا, د, ذ, ر, ز, و nie łączą się z lewej strony.
Najlepszym ćwiczeniem w oswajaniu się z wyglądem liter arabskiego alfabetu będzie zapisywanie literka po literce poznawanych arabskich słów na komputerze. Możemy do tego wykorzystać arabską klawiaturę dostępną online tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty + 18 =

Close