Alfabet języka arabskiego

Alfabet języka arabskiego składa się z 28 spółgłosek. ( Alfabet polski dla porównania liczy sobie 32 litery, w tym 8 samogłosek. )
Nie znajdziemy tu żadnej samogłoski oraz na przykład odpowiednika polskiej litery „p”. Są za to różne rodzaje „h” czy „s”, których odróżnianie na początku nauki może się wydawać trudne, ale z czasem na pewno wejdzie nam w nawyk. Litery te pomimo bycia podobnymi różnią się wymową. Niejako tak jak w języku polskim „p” i „b”.

Samogłoski w języku arabskim również istnieją. Pomimo iż nie należą do alfabetu. Zapisywane są w formie znaków występujących nad badź pod spółgłoskami. Istnieją trzy samogłoski arabskie:
– fatha – porównywalna z polskim „a”
– damma – porównywalna z polskim „ u”
– kasra – porównywalna z polskim „i”.
W załączonej tabeli zaprezentowano spółgłoski arabskie. Należy pamiętać, że litery łącząc się zmieniają wygląd. W tabeli przedstawiono litery stojące samodzielnie. Po połączeniu ich z lewej czy prawej strony (bądź obu) często wyglądałyby zupełnie inaczej.
Należy zapamietać jednak, że litery takie jak: ا, د, ذ, ر, ز, و nie łączą się z lewej strony.
Najlepszym ćwiczeniem w oswajaniu się z wyglądem liter arabskiego alfabetu będzie zapisywanie literka po literce poznawanych arabskich słów na komputerze. Możemy do tego wykorzystać arabską klawiaturę dostępną online tutaj.

Dodaj komentarz

19 + 14 =