Egipskie komedie

egipskie komedie

Egipskie komedie są często dość „głupkowate”, ale przy niektórych można się naprawdę szczerze pośmiać. Zwłaszcza jeśli rozumie się choć odrobinę język arabski. Niestety tłumaczenie nigdy nie oddaje w pełni egipskiego humoru. Gra słów ma spore znaczenie. W poniższym zestawieniu znajdziecie część egipskich komedii, które miałam okazję zobaczyć. Stopniowo będę uzupełniać o kolejne filmy.

Niektóre z nich są bardziej, inne mniej zabawne, ale jeśli interesujecie się Egiptem to warto obejrzeć żeby poznać egipski dowcip. Co więcej dzięki egipskim komediom można zaznajomić się z wieloma stereotypami dotyczących egipskiego społeczeństwa, a przy okazji nauczyć się choć kilku arabskich słówek czy zwrotów.

Lista egipskich komedii:

  1. Monopoly (The Bank of Luck) – Bank El Hazz- (2017)

   Myślę, że na tę chwilę jest to najbardziej polecana przeze mnie komedia egipska.
   Grupa kolegów planuje napad na bank. Przewija się motyw narkotyków oraz niezaradności egipskich mężczyzn i ich zależności od matek.

   Film dostępny na netflixie z polskimi napisami. 

  2. Qalb Ummuh – Mama’s Boy (2018)

   W śmieszny sposób prezentuje stereotyp egipskiej mamy i mamisynka, oraz poniekąd egipskich kobiet. Gangsterzy, egipska policja, i moloheya w tle 😉

   Film dostępny na netflixie z angielskimi napisami.

  3. Raghda Motawahesha – Savage Raghda (2018)

   W roli głównej: Ramez Galal – host popularnej w Egipcie serii prank show (czy to ma polską nazwę? O_O) pokazywanego co roku w czasie Ramadanu.
   W wielkim skrócie Ramez Galal w większej części filmu udaje kobietę. Spory wątek romantyczny. Przy okazji poruszony jest temat molestowania w Egipcie.

   Film dostępny na netflixie z polskimi napisami

 

Dodaj komentarz

5 − 3 =